Výsledky prvního českého průzkumu ESG
V posledních letech začala témata ESG (environmentální, sociální a správní) rychle nabývat na důležitosti. Donedávna však nebyla k dispozici celistvá data o tom, jak problematiku vnímají a řeší tuzemští byznysmeni. První průzkum ESG, který společně zorganizovaly PwC Česká republika, Asociace pro kapitálový trh ČR a CFA Society Czech Republic, se uskutečnil letos na jaře. Průzkumu zjišťoval názory 122 zástupců významných českých firem a decision makerů finančního trhu.
Z výsledků průzkumu vyplývá, že největší důležitost je přikládána následujícím oblastem ESG: zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků, snižování emisí skleníkových plynů a opatřením proti korupci. Motivací pro firemní činnosti v oblasti ESG jsou podle respondentů především firemní hodnoty (62 %) a zvyšování konkurenceschopnosti (42 %, Infografika 1).
Více než jednou ročně řeší ESG témata na schůzích představenstva 71 % společností v Česku. Specialistu pro ESG má v současné době něco přes čtvrtinu firem. Ve velkých společnostech nad 250 zaměstnanců je pozice pro ESG častějším úkazem (42 %).
Infografika 1: Klíčové důvody aktivity firem v oblasti ESG
Nadpoloviční většina společností (55 %) má ESG strategii, větší část z nich (celkově 34 %) dokonce včetně konkrétních strategických cílů. Více než čtvrtina firem v současnosti ESG strategii připravuje. 84 % respondentů se domnívá, že strategie ESG je pro společnosti z dlouhodobého hlediska přínosná. 79 % souhlasí s tím, že firmy by měly ESG začlenit přímo do své podnikové strategie a 72 % věří, že ESG rizika by měla být důležitým faktorem při investičním rozhodování. Podle většiny respondentů na důležitosti agendy ESG mnoho nezmění ani následky ruské invaze na Ukrajinu (Infografika 2).
Infografika 2: Dopad konfliktu na Ukrajině na význam ESG v budoucnu
*Respondenti se v otázce názoru na dopad konfliktu na Ukrajině na ESG rozdělili do tří přibližně stejně velkých skupin. Mezi respondenty z velkých podniků pak více než polovina uvedla, že zůstane na stejné úrovni, snížení významu očekává jen 18%.
Z hlediska zaměření společností vyčnívají respondenti ze sektoru bankovnictví a kapitálových trhů, mezi nimiž polovina do budoucna očekává nárůst významu ESG, naopak v sektoru zpracování kovů je to jen každý pátý.
ESG z pohledu investorů
72 % českých investorů sleduje ESG dopad svých investic (Infografika 4) a podle 83 % ovlivňují ESG témata hodnotu společnosti (Infografika 3). 21 % se domnívá, že ji ovlivňují „značně“.
Infografika 3: Do jaké míry ovlivňují ESG témata hodnotu společnosti
Z ukazatelů týkajících se životního prostředí a klimatu považují investoři pro hodnocení firem za zásadní především opatření ke snižování emisí CO2 (68 %) a využívání fosilních paliv, resp. obnovitelné energie (50 %). Ze sociálních ukazatelů jsou to zdraví a bezpečnost (63 %) a pracovní standardy (48 %). Nejdůležitější ukazatele související se správou společnosti jsou korupční případy (67 %) a složení představenstva (41 %). S kvalitou ESG reportingu od zájmových společností je spokojeno pouze 14 % investorů.
Infografika 4: Dopad ESG investic firem a jeho sledování
Ochotu akceptovat nižší míru návratnosti investice za společenský nebo ekologický přínos projevilo 41 % investorů. Široká shoda (66 %) však panuje nad tvrzením, že společnosti by se měly zabývat problematikou ESG, i když to v krátkodobém horizontu snižuje ziskovost.
Podle našeho generálního ředitele Lubomíra Vystavěla je nižší míra návratnosti v krátkém časovém horizontu vykoupená nefinančním přínosem a vyšší ziskovostí v delším časovém horizontu. „Investice v souladu s principy udržitelného investování umožňují zachytit klíčové faktory budoucího finančního růstu, což se pozitivně projeví na návratnosti investic v dlouhém horizontu. Pokud by například automobilky nereagovaly na strategii EU pro snižování emisí, musely by čelit rostoucím nákladům za nadlimitní produkci CO2, což by snižovalo jejich zisk a tím i potenciální výnos pro investory.“
Zdroj dat: PwC Czech ESG Survey 2022
Právní upozornění
HTML Example
A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.
Nepřehlédněte
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - listopad 2024
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - říjen 2024
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - září 2024
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - srpen 2024
Právní upozornění
Internetová stránka Goldman Sachs Asset Management B.V., Czech Branch poskytuje informace institucionálním, soukromým a profesionálním investorům či poradcům. Informace a prospekty na této internetové stránce by neměly být považovány za nabídku ani za výzvu k nákupu, prodeji nebo k účasti na jakékoliv obchodní strategii nebo k poskytování investičního výzkumu, a nejsou určeny pro distribuci nebo použití jinou osobou v jiné zemi, kde investiční fondy ani služby zde uvedené nejsou povolené ani registrované k distribuci, nebo v nichž je šíření informací o fondech či službách zakázáno. Prosím, přečtěte si dokument s informacemi o fondu. Ujistěte se, ve kterých zemích jsou fondy povoleny či zaregistrovány k distribuci. Fondy a služby nemusí být vhodné pro všechny investory a jejich nabízení nemusí být povoleno místními zákony či předpisy. Před rozhodnutím o investici by se investoři měli řídit radou svých nezávislých poradců a měli by se seznámit s místními zákony upravujícími investování. Investoři by si měli zjistit u svého distributora, zda jednotlivé fondy uvedené na těchto stránkách patří do kategorie fondů, které jsou pro ně vhodné. Tato internetová stránka není určená osobám naplňující definici „US Person“, tak jak je definováno v oddíle 902 nařízení S amerického zákona o cenných papírech z roku 1933, a není zamýšlena ani nesmí být používána k prodeji investic nebo úpisu cenných papírů v zemích, kde to příslušné orgány nebo právní předpisy zakazují.
Hodnota vaší investice může růst nebo klesat. Výkonnost v minulosti není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Některé fondy na internetových stránkách mohou využívat pákového efektu, derivátů nebo investovat až 100 % svých celkových čistých aktiv do nekótovaných cenných papírů, které mohou pocházet z tzv. rozvíjejících se zemí. To může zahrnovat konkrétní rizika, kterých by si měli být investoři vědomi, a mezi něž patří rizika spojená s politickou a ekonomickou stabilitou, směnným kurzem, jakož i příslušnými zahraničními daněmi a účetními standardy. Pro všechny investiční fondy uvedené na těchto internetových stránkách byl vytvořen dokument Klíčové informace pro investory (KID), který obsahuje informace o produktu a souvisejících nákladech a rizikách. Nepodstupujte zbytečná rizika. Přečtěte si Klíčové informace pro investory. Jakékoliv jiné produkty nebo cenné papíry, které jsou uvedené na této internetové stránce, mají své vlastní podmínky, které by také měly být před provedením jakékoliv transakce konzultovány.
Obsah internetové stránky Goldman Sachs Asset Management B.V., Czech Branch je založen na informačních zdrojích, které jsou považovány za spolehlivé. Nicméně nelze poskytnout záruku či prohlášení, výslovné nebo implicitní, co se týče správnosti nebo úplnosti těchto informací; Goldman Sachs Asset Management., Czech Branch ani jiná společnost či osoba v její vlastnické struktuře, ani žádný z jejích vedoucích představitelů, manažerů, či zaměstnanců nepřijímá odpovědnost ohledně zde uvedených informací či doporučení. Informace na této internetové stránce podléhají změnám bez předchozího upozornění.
Na toto prohlášení se vztahují zákony České republiky.