Aerial view of Times Square

Breadcrumb

Menší banky jsou pod tlakem a patrně zpomalí americkou ekonomiku

28.03.2023
  • Podmínky pro poskytování úvěrů se budou zpřísňovat
  • Prognóza růstu HDP USA ve 4. čtvrtletí se snížila na 1,2 % v meziročním srovnání
  • Stále očekáváme, že nejvyšší sazby Fedu dosáhnou úrovně 5,25-5,5 %

Silicon Valley Bank (SVB) je největší bankou, která zkrachovala od finanční krize v roce 2008, což vyvolalo širší obavy o zdraví amerického bankovního sektoru. Turbulentní vývoj událostí z doby před 15 lety se však pravděpodobně nebude opakovat. Očekáváme, že menší banky v USA zpřísní úvěrové standardy, což bude mít za následek snížení hospodářského růstu v letošním roce.

Kolaps SVB byl způsobený velmi specifickou situací, ve které se banka nacházela. SVB se totiž specializovala na bankovní služby pro venture kapitál, tedy financování startupů, a investovala převážně do dluhopisů, jejichž hodnota se však vzhledem k růstu úrokových sazeb v poslední době snižovala. Bankovní sektor jako takový hodnotíme pozitivně. Kvalita zajištění aktiv je dnes výrazně lepší než v roce 2008. V porovnání s obdobím před globální finanční krizí je dnes také větší transparentnost jeho ocenění.

Očekáváme však, že podmínky pro poskytování úvěrů se budou zpřísňovat. Přestože makroekonomický dopad útlumu poskytování úvěrů je velmi nejistý, aspoň dokud nebude jasný skutečný stav bankovního systému, snížili jsme svou prognózu růstu HDP USA ve 4. čtvrtletí (v meziročním srovnání) o 0,3 procentního bodu na 1,2 %. Nový odhad zahrnuje očekávání přísnějšího poskytování úvěrů a částečně také rozsáhlejší snižování investičních výdajů.

Malé a střední banky hrají v americké ekonomice důležitou roli. Podle zprávy našich ekonomů věřitelé s aktivy nižšími než 250 miliard dolarů poskytují zhruba 50 % amerických komerčních a průmyslových úvěrů, 60 % úvěrů na bydlení, 80 % úvěrů na komerční nemovitosti a 45 % spotřebitelských úvěrů. Krach Silicon Valley Bank bude mít pravděpodobně dopad na úvěrování právě v této podskupině malých a středních bank.

Dvě banky, na které byla uvalena nucená správa, se na celkovém objemu bankovních úvěrů podílejí pouhým 1 %. Ale banky s vysokým poměrem úvěrů ke vkladům poskytují celkem 20 % bankovních úvěrů z celkového objemu, banky s nízkým podílem vkladů pojištěných Federální společností pro pojištění vkladů (FDIC) 7 % a banky s nízkým podílem retailových vkladů 4 %.

Naši ekonomové očekávají, že úvěrové standardy se budou zpřísňovat více než v období internetové horečky (dot-com bubble), ale méně než v době finanční krize nebo během vrcholící pandemie. Bankovní úvěrové standardy se výrazně zpřísňovaly již během posledních čtvrtletí. Pravděpodobně proto, že risk manažeři v bankách měli obavy z recese. V důsledku toho může být postupný dopad dalšího zpřísňování omezenější, než se na první pohled zdá.

Pro Fed bude letos cílem udržet růst poptávky pod potenciálem, aby se obnovila rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Omezit růst poptávky pomáhají přísnější úvěrové standardy bank spolu s přísnou měnovou politikou. Z analýzy našich ekonomů vyplývá, že postupné zpřísňování úvěrových standardů, bude mít na růst stejný dopad jako zvýšení úrokových sazeb zhruba o 25–50 bazických bodů.

Naši ekonomové ponechávají svou prognózu pro Fed beze změny a očekávají nejvyšší sazbu na úrovni 5,25–5,5 %. Upozorňují však na prudce zvýšenou nejistotu okolo budoucího vývoje měnové politiky.

Example Link Komentáře z trhu

Nepřehlédněte

Obrázek novinky

Komentář k aktuálnímu vývoji trhů – září 2023

12.09.2023
Růst v Číně, růst na rozvinutých trzích, měnová politika, trh práce a sazby v USA.
Example Link Přečíst chevron_right
Plane from above

Napsali o nás: Portrét fondu Goldman Sachs Global Equity Income

16.08.2023
Globální akciový fond, který cílí na dividendové společnosti obchodované primárně na vyspělých trzích.
Example Link Přečíst chevron_right
Ocean

Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - srpen 2023

07.08.2023
Vývoj trhů z makroekonomického pohledu, z pohledu jednotlivých tříd aktiv a komentář k investicím do akcií.
Example Link Přečíst chevron_right
Aerial view of a train driving through a forest

Komentář portfolio manažera k aktuálnímu vývoji českého dluhopisového trhu

19.07.2023
Uplynulé roky patřily z hlediska výkonnosti dluhopisů k nejhorším v historii. Letos si dluhopisy naopak vedou skvěle.
Example Link Přečíst chevron_right