5. díl investičního seriálu o Číně: Velká čínská strategie – technologický rozvoj a endogenní růst
- Čína, největší rozvíjející se ekonomika, je připravena stát se ještě dominantnějším hráčem na globální scéně. Ve svém aktuálním pětiletém plánu si asijský gigant vytyčuje ambice urychlit technologický rozvoj, stimulovat soukromé investice a dát větší roli domácí spotřebě.
Zrychlení technologického rozvoje
Čínské technologické ambice vycházejí z pragmatického zjištění, že s dluhem ve výši 260 % HDP a s klesajícím počtem obyvatel v produktivním věku může udržitelný růst přinést pouze zvýšení produktivity práce.
Za posledních 20 let Čína více než zdvojnásobila své výdaje na výzkum a vývoj v poměru k HDP, čímž se přiblížila k USA. Velká část investic je zaměřena na rozvoj nových technologických odvětví, zejména v oblastech 5G, umělé inteligence, robotiky a udržitelné energie. A mezitím se také modernizuje stávající výroba, a to rychlejším tempem, než se obecně mimo Čínu uznává.
Mezi čínskými lídry převažuje názor, že technologická odvětví by se měla méně spoléhat na zahraniční dodavatele. Jde o přímý důsledek nedávných protekcionistických opatření USA proti Huawei a dalším čínským technologickým firmám.
Čínský objem exportu v technologických odvětvích roste a nové technologie se rychle uplatňují v čínském soukromém i veřejném životě. Zda to povede k růstu produktivity, se teprve uvidí. Roli hrají i jiné faktory než technologický pokrok – efektivita firem, dovednosti pracovníků a alokace kapitálu.
Stimulace soukromých investic
Efektivnější alokace kapitálu je hlavním důvodem, proč čínské úřady usilují o výraznější roli soukromého sektoru. Stát vždy hrál vedoucí roli v ekonomice navzdory tomu, že Peking hovořil o tržních reformách. Pokud se však Čína chce stát světovým lídrem v oblasti technologií, bude to vyžadovat větší konkurenci, lepší ochranu duševního vlastnictví a patrně i větší otevřenost vůči zahraničním investorům. A v těchto oblastech skutečně dochází k pokroku.
Přesto se však stát vždy ujistí, že ovládá klíčové investice pro národní bezpečnost. Proto bychom neměli očekávat, že reformy kapitálového trhu budou probíhat rychle, zejména ty, které by uvolnily pravidla týkající se zahraničního vlastnictví.
Celkově však věříme, že soukromý sektor v Číně bude i nadále nabývat na významu. V současné době představuje odhadem 60 % HDP. Růst úvěrů soukromému sektoru začal v posledních měsících překonávat růst úvěrů pro veřejný sektor, což naznačuje, že proces alokace kapitálu se v čínském finančním systému mění.
Zaměření na růst spotřeby domácností
Čínská vláda chce také vytvořit lepší podmínky pro vyšší spotřebu domácností. Jak se myšlení čínského vedení vyvinulo, dobře ukazují postpandemické stimuly. V minulosti vláda během krize vždy investovala především do infrastruktury a bydlení. Naproti tomu 65 % celkových stimulů souvisejících s pandemií tvořily daňové úlevy pro soukromé firmy a domácnosti.
Urbanizace je pravděpodobně nejdůležitější pro zvýšení spotřeby domácností. Úřady věří, že odstranění překážek pro migraci z vnitrozemí do měst bude klíčové pro přesun více lidí do skupiny se středními příjmy, snížení nerovnosti příjmů a uvolnění velkého potenciálu spotřeby. Současnou 61% míru urbanizace plánuje vláda do roku 2025 zvýšit na 65 % a v příštích 15 letech na 75–80 %.
Postupně se také liberalizuje stávající systém registrace domácností (chu-khou). V příštích letech můžeme očekávat další uvolňování omezení pro vnitřní migraci. Vláda si je vědoma toho, že migrace bude hrát větší roli při zajišťování dostatku pracovních sil v odvětvích výroby, stavebnictví a služeb. Urbanizace zůstane klíčovým hnacím motorem hospodářského růstu v Číně.
Chcete investovat do čínských akcií?
Využijte atraktivních investičních příležitostí s fondem NN (L) Greater China Equity, který je nyní dostupný také v české koruně.
Čínský trh vykazuje nízkou korelaci s globálními trhy. Čínští retailoví investoři drží totiž 48 % celkové tržní kapitalizace a vytvářejí 77 % celkového objemu obchodování. Sentiment čínských investorů je dosti nestálý a může způsobovat krátkodobě vyšší kolísavost trhů. Ideální strategií jsou proto pravidelné investice, které zajistí efektivní eliminaci rizik spojených se špatným načasováním.
Fond se hodí pro dynamičtější investory, kteří jsou ochotni tolerovat vyšší míru kolísavosti a sledovat výnosy na delším horizontu. Při dodržení dlouhodobého investičního horizontu jim bude odměnou vyšší výnos. Doporučený investiční horizont je 7 let.
5. díl_Velká čínská strategie - technologický rozvoj a endogenní růst.pdf
Právní upozornění
HTML Example
A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.
Nepřehlédněte
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - říjen 2024
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - září 2024
Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - srpen 2024
Výhled na druhé pololetí roku 2024
Právní upozornění
Internetová stránka Goldman Sachs Asset Management B.V., Czech Branch poskytuje informace institucionálním, soukromým a profesionálním investorům či poradcům. Informace a prospekty na této internetové stránce by neměly být považovány za nabídku ani za výzvu k nákupu, prodeji nebo k účasti na jakékoliv obchodní strategii nebo k poskytování investičního výzkumu, a nejsou určeny pro distribuci nebo použití jinou osobou v jiné zemi, kde investiční fondy ani služby zde uvedené nejsou povolené ani registrované k distribuci, nebo v nichž je šíření informací o fondech či službách zakázáno. Prosím, přečtěte si dokument s informacemi o fondu. Ujistěte se, ve kterých zemích jsou fondy povoleny či zaregistrovány k distribuci. Fondy a služby nemusí být vhodné pro všechny investory a jejich nabízení nemusí být povoleno místními zákony či předpisy. Před rozhodnutím o investici by se investoři měli řídit radou svých nezávislých poradců a měli by se seznámit s místními zákony upravujícími investování. Investoři by si měli zjistit u svého distributora, zda jednotlivé fondy uvedené na těchto stránkách patří do kategorie fondů, které jsou pro ně vhodné. Tato internetová stránka není určená osobám naplňující definici „US Person“, tak jak je definováno v oddíle 902 nařízení S amerického zákona o cenných papírech z roku 1933, a není zamýšlena ani nesmí být používána k prodeji investic nebo úpisu cenných papírů v zemích, kde to příslušné orgány nebo právní předpisy zakazují.
Hodnota vaší investice může růst nebo klesat. Výkonnost v minulosti není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Některé fondy na internetových stránkách mohou využívat pákového efektu, derivátů nebo investovat až 100 % svých celkových čistých aktiv do nekótovaných cenných papírů, které mohou pocházet z tzv. rozvíjejících se zemí. To může zahrnovat konkrétní rizika, kterých by si měli být investoři vědomi, a mezi něž patří rizika spojená s politickou a ekonomickou stabilitou, směnným kurzem, jakož i příslušnými zahraničními daněmi a účetními standardy. Pro všechny investiční fondy uvedené na těchto internetových stránkách byl vytvořen dokument Klíčové informace pro investory (KID), který obsahuje informace o produktu a souvisejících nákladech a rizikách. Nepodstupujte zbytečná rizika. Přečtěte si Klíčové informace pro investory. Jakékoliv jiné produkty nebo cenné papíry, které jsou uvedené na této internetové stránce, mají své vlastní podmínky, které by také měly být před provedením jakékoliv transakce konzultovány.
Obsah internetové stránky Goldman Sachs Asset Management B.V., Czech Branch je založen na informačních zdrojích, které jsou považovány za spolehlivé. Nicméně nelze poskytnout záruku či prohlášení, výslovné nebo implicitní, co se týče správnosti nebo úplnosti těchto informací; Goldman Sachs Asset Management., Czech Branch ani jiná společnost či osoba v její vlastnické struktuře, ani žádný z jejích vedoucích představitelů, manažerů, či zaměstnanců nepřijímá odpovědnost ohledně zde uvedených informací či doporučení. Informace na této internetové stránce podléhají změnám bez předchozího upozornění.
Na toto prohlášení se vztahují zákony České republiky.