Person working in a cranberry bog

Breadcrumb

Trhy v kritickém bodě

02.05.2023
  • Prostor pro růst je omezený, ale recese zřejmě nenastane
  • Dluhopisy mohou konkurovat akciím
  • Mezinárodní akcie si povedou lépe než akcie v USA

Počátek roku 2023 příznivě ovlivnilo snížení pravděpodobnosti energetické krize v Evropě a silná dynamika znovuotevřené čínské ekonomiky. Vývoj ekonomických údajů posílil globální narativ o tom, že se podaří vyhnout recesi. Ale dobré zprávy jsou dvousečnou zbraní. Odolný růst může potenciálně vybízet k dalšímu zvyšování sazeb a prodloužit ekonomickou korekci, která začala v loňském roce. Vývoj ekonomického růstu, inflace a měnové politiky proto zůstává hlavním rizikem i v roce 2023.

Podle našeho názoru se kapitálové trhy nacházejí v kritickém bodě. V počátečních fázích zvyšování sazeb v roce 2022 bylo jasným cílem zpřísnění finančních podmínek. Dnes se centrální banky přibližují ke svým vrcholným sazbám, ale uvolnění finančních podmínek a oživení růstu může znamenat, že práce ještě není dokončena. Riziko recese v kombinaci s nedávnými obavami o stabilitu finančního systému zůstává značné, ale prostor pro další růst, který by znamenal trvalé oživení, je omezený.

V USA patrně recese nenastane. Ekonomické údaje zůstávají silné, zmírnil se nedostatek zaměstnanců, růst mezd poklesl a inflace zpomalila. Očekáváme, že recesi se vyhne také eurozóna, a to díky snížené poptávce po energiích i odolné ekonomice. Opětovné otevření trhu v Číně pravděpodobně nejen podpoří domácí spotřebu, ale bude mít i pozitivní ekonomický dopad na sousední země a na globální růst.

Globální toky rizikových aktiv odrážely nedávná zlepšení růstu, ale domníváme se, že nadále se pohyby na akciových trzích budou odvíjet především od marží a reálných sazeb. Dluhopisy mohou konkurovat akciím, protože trhy odměňují spolehlivý peněžní tok. A konečně, strukturální důvody pro vyšší ceny komodit zůstávají, i když krátkodobý převis nabídky a nejistá poptávka mohou prozatím udržovat ceny volatilní. Větší rozptyl výkonnosti napříč všemi třídami aktiv nabídne investorům více příležitostí pro potenciální zdroj nadvýnosu (alfa).

 

Dluhopisy

Výrazná divergence mezi výnosy amerických státních dluhopisů a výnosy komunálních dluhopisů může představovat atraktivní důvod pro prodloužení durace komunálních dluhopisů. Zatímco výnosy amerických státních dluhopisů jsou na krátkém konci křivky konkurenceschopné, komunální dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti nabízejí lepší relativní hodnotu (v průměru o 6,6 p. b.).

Domníváme se také, že loňská špatná výkonnost může letos pro tuto třídu aktiv znamenat další vítr do plachet. Podle historických údajů po letech se zápornou výkonností následoval v následujících 12 měsících průměrný celkový výnos 18,4 %.

 

Akcie

Mezinárodní akcie v poslední době těžily ze zlepšení makroekonomických podmínek v eurozóně, oslabení amerického dolaru a z očekávání rychlejšího znovuotevření trhu v Číně. Domníváme se, že vliv těchto faktorů se bude nadále zvětšovat, což umožní mezinárodním akciím překonat akcie v USA.

Akcie mimo USA také nabízejí globálnější a diverzifikovanější expozici vůči výnosům ve srovnání s americkým trhem, který získává více než 70 % výnosů interně. Spolu s vyššími dividendovými výnosy mohou mezinárodní akcie nabídnout přesvědčivé celkové výnosy, zejména v roce, kdy americké akciové trhy vykazují stagnaci.

Example Link Komentáře z trhu

Právní upozornění

HTML Example

A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.

Nepřehlédněte

Obrázek novinky

Typy akciových fondů

29.05.2024
Fondy můžeme dále dělit podle zaměření na určitou ekonomickou oblast, regiony, či typy firem.
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Investování do akcií

23.05.2024
Akcie jsou dlouhodobě nejvýnosnějším aktivem vůbec.
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Jak se chovat při poklesech trhů

13.05.2024
Nervozita na trzích a výkyvy fondů vždy prověří, nakolik investoři mysleli svá rozhodnutí vážně.
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Jak minimalizovat riziko investice

07.05.2024
Investiční riziko je pro poučeného investora přirozená a všudypřítomná věc, se kterou lze pracovat, lze ji řídit, a dokonce ji i využít ve vlastní prospěch.
Example Link Přečíst chevron_right