Obrázek novinky na pozadí

Breadcrumb

Slabší růst v Číně a další zvyšování sazeb v Evropě

21.06.2023
  • Problémy na trhu s nemovitostmi sníží růst reálného HDP v Číně
  • Centrální banky v Evropě nadále zvyšují úrokové sazby
  • Vyhlídky pro globální akciové trhy se zlepšují

Centrální banky v Evropě minulý týden opět zvyšovaly sazby a ve zvyšování budou pravděpodobně pokračovat až do podzimu. V Číně v tomto roce očekáváme nižší růst. Na americkém trhu práce se obnovuje rovnováha a do začátku příštího roku by se měl trh normalizovat. Vyhlídky pro globální akciové trhy se zlepšují.

Čína: slabší růst navzdory dalšímu uvolnění politiky

Vzhledem k tomu, že čínští politici nejsou odhodláni používat sektor nemovitostí jako krátkodobý stimulační nástroj, nevidíme žádné snadné řešení problémů, kterými tento největší sektor čínské ekonomiky trpí. Proto jsme nedávno snížili naše prognózy růstu reálného HDP Číny v letech 2023/2024 na 5,4 %/4,5 % (z 6,0 %/4,6 %).

Přestože předpokládáme, že čínská měnová politika se bude dále uvolňovat, včetně dalšího snížení povinných minimálních rezerv bank ve 3. čtvrtletí a dalšího snížení úrokových sazeb o 10 bazických bodů (bb) ve 4. čtvrtletí, neočekáváme, že se vláda rozhodne pro rozsáhlá stimulační opatření.

Náročná demografická trajektorie Číny, zvýšená úroveň zadlužení a mantra „bydlení je k bydlení, nikoliv ke spekulaci“ pravděpodobně znamenají, že jakékoliv stimuly v oblasti nemovitostí a infrastruktury budou umírněné.

Čína přesto představuje pro akciové investory atraktivní taktickou příležitost. Uvolňování politiky se začíná projevovat – USA a Čína obnovují diplomatické vztahy a ocenění čínských indexů zůstávají na nízké úrovni. Doporučujeme se zaměřit na firmy, které jsou v takové pozici, aby mohly těžit z dalšího uvolňování politiky, reformy státních podniků a rozvoje umělé inteligence.

Centrální banky v Evropě: zvyšování sazeb pokračuje

ECB se nedávno nechala slyšet, že zpřísňování politiky nekončí a že obavy ohledně vývoje inflace přetrvávají. Také Bank of England (BOE) má za to, že boj s inflací není u konce – v minulém týdnu zvýšila sazby více, než se očekávalo, a to o 50 bb na 5 %. Očekáváme, že BOE přistoupí k dalšímu zvýšení také v srpnu, září a v listopadu.

Norges Bank minulý čtvrtek také zvýšila úrokové sazby o celých 50 bb na 3,75 %. Další dvě zvýšení předpokládáme v srpnu a září. A Švýcarská národní banka (SNB) zvýšila sazby o 25 bb na 1,75 % a k poslednímu zvýšení patrně přistoupí v září.

Globální akciové trhy

V Evropě vidíme klesající inflaci. Sazby pravděpodobně dosáhnou vrcholu v září, kdy podle očekávání ECB ukončí cyklus zvyšování sazeb. Ve 2. polovině letošního roku a v roce 2024 předpokládáme pozitivní růst reálných příjmů. Pro evropské akcie nyní očekáváme lepší výsledky. Nedávno jsme zvýšili výhled pro STOXX 600 na 3/6/12 měsíců na 470/480/500 bodů (z 465/470/475).

Očekáváme, že americký index S&P 500 díky rychlému růstu trhů dosáhne 4 500 bodů do konce roku. Růst předpokládáme také v Japonsku. Index TOPIX by měl do konce roku 2023 vzrůst na 2 400 bodů a do 12 měsíců dosáhnout 2 500 bodů, a to především díky pokroku v reformách správy a řízení firem.

Přesto upozorňujeme, že vzhledem k současnému režimu na konci cyklu zpřísňování nejsou závažné důvody pro nadváhu akcií. Pravděpodobnost, že akcie v příštích 12 měsících výrazně překonají dluhopisy, zůstává podle našeho názoru nízká.

Example Link Komentáře z trhu

Právní upozornění

HTML Example

A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.

Nepřehlédněte

Obrázek novinky

Komentář k vývoji dluhopisového trhu

17.04.2024
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Rizika spojená s investováním

11.04.2024
S každou investicí je spojeno určité riziko. Je to nedílná součást investičního procesu, se kterou je třeba počítat. Investiční rizika obecně představují pravděpodobnost, že se sníží hodnota vaší investice.
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Komentář k aktuálnímu vývoji trhů – duben 2024

09.04.2024
Komentáře k trhům
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Komentář ke snížení sazeb ČNB 20. března 2024

22.03.2024
Ve středu 20. března 2024 bankovní rada ČNB snížila čtrnáctidenní repo-sazbu z 6.25 % na 5.75 %.
Example Link Přečíst chevron_right