Aerial view of huge humpback whale

Breadcrumb

Napsali o nás: Udržitelné investování je pro nás velké téma

03.04.2023

Investiční banka Goldman Sachs koupila společnost NN Investment Partners B.V. Na základních myšlenkách, důrazu na udržitelné investování a strategiích fondů se však nic nemění.

FOND SHOP se zeptal Lubomíra Vystavěla, výkonného ředitele NN Investment Partners, která se 6. března přeměnila na Goldman Sachs Asset Management na to, co vlastně tato změna znamená pro klienty fondů. Dále nás zajímalo třeba i to, jestli se chystají nějaké novinky, či jak investoři reagují na současnou vysokou inflaci.
 

Investiční banka Goldman Sachs před časem koupila společnost NN Investment Partners B.V. Začátkem března tohoto roku pak došlo mimo jiné k přejmenování fondů NN IP tak, aby ve svém názvu nesly právě Goldman Sachs. Můžete obecně popsat, co vše se mění, zda jde jen o názvy fondů a společnosti samotné? Jak velký hráč na evropském správcovském trhu takto vlastně vznikl?

Nabídka, investiční proces ani investiční politika našich fondů se nemění, došlo pouze k jejich přejmenování. U většiny fondů to znamenalo nahrazení „NN (L)“ za „Goldman Sachs“. Stejně tak se nemění portfolio manažeři, kteří fondy řídí, ani kontaktní osoby. Při komunikaci se pouze začal používat název a značka Goldman Sachs Asset Management.

Goldman Sachs se spojením s NN Investment Partners podařilo zdvojnásobit aktiva pod správou v Evropě, jejich hodnota nyní přesahuje 550 miliard dolarů a celkový objem aktiv, které teď Goldman Sachs Asset Managementcelosvětově spravuje, vzrostl na více než 2500 miliard dolarů. Kombinací investičních kapacit obou společností bude možné postupně rozšiřovat nabídku fondů od tradičních a alternativních tříd aktiv až po udržitelná investiční řešení.

Klienti budou navíc benefitovat z širokého zázemí společnosti Goldman Sachs, která je pátým největším aktivním správcem aktiv na světě a díky 150 letům své úspěšné historie pokrývá světové trhy v 55 zemích na 5 kontinentech.
 

NN Investment Partners B.V. (nově tedy již Goldman Sachs Asset Management B.V.) je známá pro svůj aktivní přístup k udržitelnému investování, ESG. Přepokládáte, že bude toto i nadále zachováno?

Jedním ze dvou klíčových důvodů akvizice bylo pokračovat v budování expertízy v udržitelném investování. Druhým důvodem zvýšit rozsah a nabídku investičních služeb v Evropě.

Udržitelné investování tak zůstává součástí naší DNA. Odborné znalosti NN IP v oblasti odpovědného investování a integrace ESG budou využity k doplnění stávajících investičních procesů a prohloubení odpovědných investičních postupů napříč celou společností.

Jednou z prvních priorit integrace bylo založení nové platformy pro udržitelné investování a inovace, kterou řídí Valentijn van Nieuwenhuijzen, bývalý Chief Investment Officer NN IP.
 

Můžete vysvětlit, proč na udržitelné investování klade vaše společnost takový důraz a proč vám to dává smysl? Jak si vedly ESG fondy na trzích v posledním roce?

Udržitelné investování není o obětování finančního výnosu, jak se mnozí domnívají.

Udržitelné investování je o chytrém výnosu, který zohledňuje rizika a náklady externalit. Tyto externality můžeme v dnešní době lépe měřit a zohlednit je v analýze vlivu investice na životní prostředí a společnost. Zároveň nám tento postup umožňuje odhadnout rizika doposud neuplatňovaných nákladů, které je, bude nebo by bylo nutné kompenzovat v budoucnu.

Loňský rok byl velmi komplikovaný a turbulentní napříč všemi třídami aktiv. Udržitelné fondy si však i vloni udržely pokračující silnou dynamiku přítoku peněz.
 

Zůstaneme ještě u spojení s Goldman Sachs. Lze očekávat, že na českém trhu přibudou i nějaké nové fondy, které třeba využijí právě expertízy této společnosti, nebo které už např. Goldman Sachs v zahraničí nabízí?

Ano, společně pracujeme na ambiciózním plánu přinést více z našich produktů a služeb napříč celou Evropou. Příležitosti vidíme zejména v oblasti alternativních investic, které bychom rádi zpřístupnili širší skupině investorů. Chceme rovněž rozšířit nabídku ETF produktů, především tematicky zaměřených ETF.

V úmyslu máme dále rozšiřovat služby pro pojišťovny v celém regio- nu EMEA a pokračovat v dalším růstu našich služeb outsourcingu správyaktiv. Zároveň chceme posílit naši pozici v oblasti retailu.
 

Můžete celkově blíže popsat, jak široká je vlastně nyní vaše nabídka pro Českou republiku?

Nabídka našich fondů se v tuto chvíli nemění. Jedná se o více než 40 fondů napříč různými třídami aktiv i regiony od akciových, přes dluhopisové, smíšené, komoditní, sektorově nebo jinak zaměřené. Mnoho z nich je dostupných v české koruně. Nabídku fondů plánujeme rozšiřovat v následujících měsících.
 

Už jsme se věnovali nabídce jako takové. Nicméně jak to bude s distribucí, zůstanou vaše fondy dostupné stejným způsobem jako doposud, popř. chystáte nějaké změny?

Způsob distribuce našich produktů a služeb v České republice zůstává stejný, jak jsou klienti zvyklí.

Možná trochu obecněji. Pociťujete, že by se současná vysoká inflace nějak projevovala v zájmu investorů o investice do podílových fondů, ve snaze ochránit se právě před inflací?

Jednoznačně. Investice do fondů dle Asociace pro kapitálový trh ČR překročily v loňském roce hranici jednoho bilionu korun, v meziročním srovnánívzrostl objem investic o 79 miliard. Zdá se, že se čeští investoři naučili nepodléhat krátkodobým výkyvům na trhu a místo toho pravidelně investovat.

Důležitost ochrany úspor si investoři více uvědomují právě kvůli vysoké inflaci. Investice jim dokáží alespoň částečně zmírnit pokles reálné kupní síly vlivem inflace.

Češi jsou ale stále spíše opatrnými investory. Ve srovnání se západní Evropou investují Češi méně do dlouhodobých aktiv, která mají potenciál přinášet vyšší výnos.

Většinu svého majetku často drží Češi v hotovosti nebo na bankovních účtech. A nejenže drží Češi nižší podíl majetku v investičních aktivech, ale tato aktiva jsou navíc konzervativně alokovaná.

Chtěl bych zdůraznit, že zásadní je pro investory výkonnost v dlouhém, nikoliv krátkém horizontu.

A ačkoliv se nyní může zdát, že málokterá třída aktiv překoná aktuální dvojcifernou inflaci, investoři musí zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že klíčové je překonat inflaci dlouhodobě. A v tom jim pomůžou právě investice.

 

Lubomír Vystavěl Lubomír Vystavěl působí ve finančních službách přes třicet let. V minulosti pracoval například v ČSOB, ING Bank, Moneta Money Bank či v poradenské společnosti EY. V současné době je výkonným a investičním ředitelem v nizozemské společnosti NN Investment Partners, která se 6. března přeměnila na Goldman Sachs Asset Management. Od roku 2020 je také členem výkonného výboru Asociace pro kapitálový trh ČR a od roku 2006 členem představenstva CFA Society Czech Republic.

 

Převzato z časopisu Fond Shop 6/2023, str. 10-11.Celý článek naleznete ke stažení pod odkazem níže.

FS0623_1011_Rozhovor_Lubomír_Vystavěl

Example Link Ostatní novinky

Právní upozornění

HTML Example

A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.

Nepřehlédněte

Obrázek novinky

Jak se chovat při poklesech trhů

13.05.2024
Nervozita na trzích a výkyvy fondů vždy prověří, nakolik investoři mysleli svá rozhodnutí vážně.
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Jak minimalizovat riziko investice

07.05.2024
Investiční riziko je pro poučeného investora přirozená a všudypřítomná věc, se kterou lze pracovat, lze ji řídit, a dokonce ji i využít ve vlastní prospěch.
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Komentář k aktuálnímu vývoji trhů - květen 2024

07.05.2024
Example Link Přečíst chevron_right
Obrázek novinky

Komentář k vývoji dluhopisového trhu

17.04.2024
Example Link Přečíst chevron_right