Obrázek novinky na pozadí

Strúhanka

Komentář k aktuálnímu vývoji na trzích: Tempo zpřísňování zpomaluje

20.12.2022
  • Fed a ECB zmírňují tempo zvyšování sazeb
  • Na asijském exportu se podepisuje globální ekonomické zpomalení
  • I přes několik dobrých zpráv pro akciové trhy, zůstávají vyhlídky nejisté

Nižší než očekávaná inflace a menší pesimismus investorů podpořily v poslední době chuť riskovat na finančních trzích. Inflace a hospodářský růst sice stále zůstávají velkými neznámými, ale zdá se, že investoři prozatím očekávají spíše pozitivní vývoj. Data z Asie však nadále reflektují prudký pokles světového obchodu a válka na Ukrajině bohužel nespěje k blízkému konci. Pokles ceny zemního plynu tak není pravděpodobný, což se bude negativně podepisovat na výhledu pro evropský růst, přestože se závislost na dovozu ruského plynu snížila.

Listopadový index spotřebitelských cen v USA byl nižší, než se očekávalo, a jádrový index CPI dokonce meziměsíčně klesl na 0,2 %. Po nadmíru příznivých datech z minulého měsíce je to další známka toho, že inflační tlaky polevují. Ceny zboží nadále klesají díky menším omezením na straně dodavatelských řetězců a inflace ve službách rovněž zmírňuje.

Ačkoliv jsou pro Fed tyto údaje povzbudivé, stav amerického trhu práce je nadále znepokojující. Listopadová zpráva o zaměstnanosti ukázala, že růst mezd zůstává silný a tlak na růst mezd přetrvává. Fed proto podle očekávání zvýšil sazby o 50 bazických bodů, sice méně než při předchozím zvyšování, ale dostatečně na to, aby deklaroval svůj jestřábí postoj.

„Ještě jsme nedosáhli dostatečné míry restriktivní měnové politiky,“ uvedl minulý týden Jerome Powell. „Budeme pokračovat ve vytyčeném kurzu, dokud práce nebude hotova,“ dodal. Pozadu nezůstala ani ECB, která podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu a ohlásila začátek kvantitativní utahování na březen příštího roku.

Asijský export se propadá

V Asii má celosvětové hospodářské zpomalení stále větší dopad na vývoz. Od léta export každý měsíc klesal a během října a listopadu se pokles výrazně prohloubil. Meziroční růst vývozu z rozvíjejících se asijských zemích se snížil z +15 % v červenci na -8 % v listopadu, což je nejprudší pokles od roku 2008. To lze vysvětlit čtyřmi faktory: v důsledku prudkého růstu cen potravin a energií se snížily disponibilní příjmy na celém světě, po skončení pandemie se přesunula poptávka po zboží k poptávce po službách, zpomalila se globální poptávka po elektronice a konečně omezení mobility v Číně vedlo k nedostatku pracovních sil a logistickým problémům.

Růst asijského exportu patrně zůstane v záporných hodnotách až do poloviny roku 2023. Spolu s napjatými finančními podmínkami v důsledku agresivního zpřísňování měnové politiky to přispěje k utlumenému růstu v regionu. V roce 2023 očekáváme v rozvíjející se Asii v průměru 5% růst HDP.

Mlhavé vyhlídky

Na akciových trzích měly v posledních týdnech pozitivní vliv na náladu investorů tři faktory. Zaprvé, objevily se přesvědčivé známky zmírňování inflace. Zadruhé, makrodata naznačila, že recese v eurozóně je mírnější, než se očekávalo. A zatřetí, pozitivně překvapil čínský odklon od politiky nulové tolerance vůči covidu.

Výhled zisků však zůstává nejasný. Nižší nominální růst a zpožděný dopad inflace na některé vstupní náklady pravděpodobně způsobí další snížení ziskových marží. Očekáváme, že v roce 2023 dojde k poklesu zisků, což se v odhadech ještě plně neprojevilo. Kromě toho akcie nejsou levně oceněné, zejména v USA. A ve srovnání s dluhopisovým trhem je u nich riziková prémie nízká. V prostředí vysoké nejistoty tedy u akcií není poměr rizika a výnosu nejpříznivější.

Example Link Komentáre z trhu

Právne upozornenie

HTML Example

A paragraph is a self-contained unit of a discourse in writing dealing with a particular point or idea. Paragraphs are usually an expected part of formal writing, used to organize longer prose.

Neprehliadnite

Obrázek novinky

Rizika spojená s investováním

11.04.2024
S každou investíciou je spojené určité riziko. Je to neoddeliteľná súčasť investičného procesu, s ktorou je potrebné počítať. Investičné riziká všeobecne predstavujú pravdepodobnosť, že sa zníži hodnota vašej investície. 
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov – apríl 2024

09.04.2024
Komentáre z trhu
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov – marec 2024

04.03.2024
Example Link Prečítať chevron_right
Obrázek novinky

Čo si ujasniť, než začnete investovať

02.02.2024
Na aké otázky si najskôr musíte odpovedať, než začnete investovať.
Example Link Prečítať chevron_right