Obrázek novinky na pozadí

Strúhanka

Komentář portfolio manažera k vývoji na dluhopisovém trhu

29.11.2022
  • Zveřejnění říjnové inflace v USA způsobilo růst cen dluhopisů a akcií
  • Říjnová inflace v ČR klesla, zda se jedná o změnu trendu, se ale teprve ukáže
  • Trh očekává, že úrokové sazby dosáhnou svého maxima začátkem roku 2023

Publikace nižší než očekávané americké inflace za říjen dne 10. listopadu způsobila růst dluhopisových cen (a růst akcií) po celém světě. Fakt, že česká inflace v důsledku administrativních opatření klesla ještě výrazněji, způsobil že české dlouhodobé úrokové sazby klesly ještě více než americké a podstatně ovlivnily vývoj dluhopisových cen v celé střední a východní Evropě. Uvidíme 12. prosince, kdy bude publikována česká inflace za listopad, jestli bylo říjnové číslo výjimečné anebo se opravdu jedná o změnu trendu, jak si finanční trhy v současnosti myslí.

Trh nyní očekává, že krátkodobé úrokové sazby dosáhnou maxima 7,3 % v lednu 2023 a první pokles by měl přijít hned v únoru a další v květnu. Rok 2023 by sazby měly ukončit poblíž 5 %, zatímco na konci roku 2024 by už měly být pod 4 %, poblíž dlouhodobého minima 3,7 %, kterého by měly dosáhnout někdy v roce 2028. Náš názor je, že je celkem pravděpodobné, že jsou české sazby poblíž maxim.

Prognóza krátkodobých úrokových sazeb dle Bloombergu k 28. 11. 2022. Současná výnosová křivka úrokových swapů je oranžová, modrá je projekce krátkodobých úrokových sazeb z této křivky. Všimněte si razantních snížení sazeb v letech 2023-2024, s kterými trh v současnosti počítá.

 

K 28. listopadu měl český dluhopisový fond NN (L) International Czech Bond duraci 5,63 let při výnosu do splatnosti 5,45 % (benchmark 5,85 let při výnosu do splatnosti 5 %), český fond krátkodobých dluhopisů NN (L) International Czech Short Term Bond měl duraci 0,83 let při výnosu do splatnosti 6,47 % (benchmark 1,07 let při výnosu do splatnosti 6,09 %). Obě portfolia byla plně zainvestovaná s minimálním podílem hotovosti.

 

Example Link Komentáre z trhu

Neprehliadnite

Plane from above

Napísali o nás: Portrét fondu Goldman Sachs Global Equity Income

24.08.2023
Globálny akciový fond, ktorý cieli na dividendové spoločnosti obchodované primárne na vyspelých trhoch.
Example Link Prečítať chevron_right
Ocean

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov - august 2023

07.08.2023
Vývoj trhov z makroekonomického pohľadu, z pohľadu jednotlivých tried aktív a komentár k investíciám do akcií.
Example Link Prečítať chevron_right
Solar panels at dusk

Prečo sa oplatí investovať pravidelne

18.07.2023
Pravidelné investovanie môže slúžiť ako na budovanie finančnej rezervy do budúcnosti, tak ako nástroj na zníženie investičného rizika.
Example Link Prečítať chevron_right
Colorful stairs pavement

Komentár k aktuálnemu vývoju trhov - júl 2023

03.07.2023
Vývoj trhov z makroekonomického pohľadu, z pohľadu jednotlivých tried aktív a komentár k rozvíjajúcim sa trhom.
Example Link Prečítať chevron_right